Șofer prins cu 157 km/h pe DN2E85: Polițiștii din Buzău aplică peste 330 de sancțiuni
La acest sfârșit de săptămână, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Buzău au intensificat acțiunile pentru prevenirea accidentelor și respectarea regulilor de circulație, aplicând 335 de sancțiuni contravenționale.
În cadrul controalelor, au fost efectuate peste 270 de testări cu aparatele din dotare. Cinci șoferi au fost prinși cu alcoolemie sub 0,41 mg/l în aerul expirat, fiind sancționați și având dreptul de a conduce suspendat. Alți doi conducători auto au înregistrat valori de 0,47 și 1,32 mg/l alcool pur.
Un caz grav a implicat un șofer de 34 de ani, din Pogoanele, depistat pe DN2C conducând un autovehicul fără permis, autovehicul sustras de la tatăl său și refuzând recoltarea de probe biologice. În acest caz a fost întocmit dosar penal pentru conducere fără permis, furt în scop de folosință și refuzul prelevării de mostre biologice. Alte două dosare penale au fost întocmite pentru conducere fără permis.
Radarul a înregistrat 129 de autovehicule depășind viteza legală, iar șase șoferi și-au pierdut permisul pentru depășirea limitelor legale. Recordul a fost de 157 km/h, înregistrat pe DN2E85 de un șofer de 50 de ani, din Bacău. Alte nouă permise au fost reținute pentru neacordarea priorității, comportament agresiv, nerespectarea semnalelor polițistului sau a semaforului roșu.
Alte abateri sancționate au fost: neutilizarea centurii de siguranță (47), conducerea autovehiculelor cu defecțiuni tehnice (13) și diverse alte abateri în trafic (73). Polițiștii au monitorizat și comportamentul pietonilor și bicicliștilor, aplicând 21 de sancțiuni pentru nerespectarea regulilor și punerea în pericol a vieții.
Valoarea totală a amenzilor depășește 98.000 de lei. Siguranța rutieră rămâne o prioritate pentru polițiștii din Buzău.



